13 Вересня 2018

У МТОТ відбувся брифінг “КАТАСТРОФА У АРМЯНСЬКУ: ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПОСТРАЖДАЛИМ”

13 вересня об 11.00 у приміщенні МінТОТ відбувся прес-брифінг представників Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ), Прокуратури АР Крим, Центру громадського здоров’я МОЗ України (ЦГЗ МОЗ) та експертів  ГО Регіональний центр прав людини (РЦПЛ) і ГО Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ), на якому було надано оцінку ситуації у Армянську та оприлюднено рекомендації протидії наслідкам екологічної катастрофи.

Російська Федерація та її окупаційна адміністрація в Криму намагаються приховати наслідки катастрофи, що відбулася на заводі “Кримський Титан” в тимчасово окупованому Армянську. Мета заходу – оприлюднення та максимальне поширення через ЗМІ та медіа звернення до громадян України, які проживають на тимчасово окупованих та підконтрольних територіях Україні, що перебувають в зоні негативного впливу стосовно важливості фіксування наслідків шкідливих викидів заводу «Кримський Титан» та надання рекомендацій постраждалим.

Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш у своєму виступі висвітлив актуальну інформацію щодо аварії на заводі “Кримський Титан” та щодо дій РФ у зв’язку з екологічною катастрофою в м. Армянськ (АР Крим).

«Відповідальність за технологічну аварію лежить на Росії, яка окупувала Крим.   – підкреслив Міністр. – За нашими дослідженнями проблема в тому, що за всі роки окупації Росія жодної копійки не вклала в модернізацію шкідливого виробництва, проте продовжує його експлуатувати»

Міністр уточнив, що, на відміну від виробничих процесів, де температура досягає 200 градусів, у кислотному накопичувачі – температура не підвищується, а шкідливим речовинам, які знайшли в повітрі, не притаманний процес випаровування з накопичувача.

«Завод «Кримський титан» – це викачування з України ресурсів і коштів, паразитування на українській сировині та абсолютна байдужість до мешканців цих територій. Єдиним можливим виходом для термінового усунення причин викидів мала стати негайна зупинка підприємства, чого окупаційна влада вчасно не зробила» – зазначив Міністр Вадим Черниш

Крім того Міністр Вадим Черниш зазначив, що українська влада здійснює постійний моніторинг території «Кримського Титану» за допомогою космічної зйомки, контролює екологічну ситуацію в регіоні, а також продовжує вживати превентивних заходів на контрольованій території для того, щоб захистити населення на випадок нових викидів і зміни напрямку вітру.

 «Прокуратура Автономної Республіки Крим за вказаним фактом вже відкрила та розпочала розслідування кримінального провадження за ч. 1 ст. 241 Кримінального кодексу України (забруднення атмосферного повітря)», – Євген Комаровський, начальник управління Прокуратури Автономної Республіки Крим

Підставою стало повідомлення державної прикордонної служби на адміністративній межі між Херсонською областю та окупованою територією про перевищення вмісту токсичної хімічної речовини у повітрі за результатами вимірів. На даний час органами правопорядку відпрацьовується кілька версій інциденту, серед яких неправильна експлуатація заводів, пошкодження резервуарів з викидами, військові навчання або ж навмисні дії РФ з метою дестабілізації ситуації на півдні Херсонської області. Представник прокуратури закликав постраждалих звертатись до органів правопорядку АР Крим у місті Києві та Херсоні задля фіксування та перевірки фактів, а також відновлення порушених прав.

Роман Родина, заступник генерального директора ЦГС МОЗ назвав отруйну речовину, яка стала причиною катастрофи на території, а саме діоксид сірки, що може вплинути на здоров’я людини при перевищеній концентрації.  Відповідно до замірів у найближчих до осередку катастрофи селищах та на контрольних пунктах, перевищень виявлено не було. Проте заступник наголосив, що такі низькі показники можуть бути пояснені відсутністю вітру з місця події.  Представник МОЗ звернув увагу на важливість виявлення та запобігання перших ознак отруєння викидами та надав рекомендації людям, що проживають у зоні впливу викидів заводу «Кримський Титан».

«Люди, що постраждали внаслідок викидів, мають повне право на отримання інформації про стан екологічної ситуації, а також на компенсацію моральної шкоди та відшкодування матеріальних збитків незалежно від вини», – стверджує Максим Тимочко, юрист УГСПЛ

Для цього правозахисник радить фіксувати та документувати усі зміни стану здоров’я, зберігати усі чеки та квитанції про оплату лікування, а також будь-яке підтвердження витрат на оренду житла. У разі гибелі врожаю, правозахисник радить одразу звернутись до фітосанітарного нагляду та до місцевої влади для складання акту про нанесений збиток, а також повідомити правоохоронні органи. Експерт також зазначив, що компенсація не є єдиним способом захисту екологічних прав:

«Важливим перш за все є відвернення екологічного лиха, що може бути окремою підставою для звернення до суду щодо зобов’язань органів окупаційної влади усунути негативні наслідки, спричинені техногенною аварією»

«Міжнародне право покладає на Російську Федерацію, як на державу-окупанта, ряд обов’язків. Здійснюючи ефективний контроль над окупованим Кримом, вона зобов’язана піклуватися про природнє середовище та оберігати його від тривалої та серйозної шкоди», – підсумував Віталій Набухотний, експерт РЦПЛ

На думку юриста, екологічну ситуацію, яка склалася на сьогодні, можна в перспективі розглядати в контексті відповідальності РФ за порушення прав населення Криму відповідно до стандартів міжнародного права прав людини, зокрема, в контексті статей 8, 10 Європейської конвенції. У випадку погіршення ситуації та переміщення населення через стан довкілля в Криму – юрист припускає можливість передачі доказів до Міжнародного кримінального суду.

Наразі мешканці території можуть звернутись за медичною допомогою до українських закладів з охорони здоров’я та медичних пунктів на кордоні з материковою частиною України. МінТОТ та правозахисні організації готові надавати правову допомогу постраждалим.

Всі учасники брифінгу закликали ЗМІ та медіа допомогти донести всім громадянам України, як на тимчасово окупованій, так і на підконтрольній територій України, які постраждали від викидів «Кримського Титану», необхідну інформацію щодо збереження здоров’я та відшкодування збитків у майбутньому, оприлюднену під час брифінгу.

Пам’ятка для постраждалих

Відео прямої трансляції на офіційному каналі YouTube МТОТ: