29.05.2019 МТОТ повідомляє про проведення електронних консультацій з громадськістю

Інформаційне повідомлення про проведення електронних консультацій з громадськістю

Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України».

Обґрунтування необхідності прийняття акта:

На виконання статті 97 Бюджетного кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 2017 р. № 769, затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України (далі – Порядок та умови).

Порядок та умови розроблено МТОТ, як головним розпорядником субвенції, з урахуванням наступних факторів.

Житло – найнагальніша потреба для внутрішньо переміщених осіб, що його втратили або змушені були покинути внаслідок збройного конфлікту на сході України. На початку збройної агресії Російської Федерації проти України, через існуючу загрозу життю та здоров’ю, близько 1,6 млн. жителів тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях залишили свої домівки, роботу й навчання на невизначений час та виїхали в інші регіони.

Для деяких територіальних громад внутрішньо переміщені особи стали додатковим джерелом соціально-економічного росту, проте багато територіальних громад з великою кількістю внутрішньо переміщених осіб, навпаки, відчули додаткове навантаження на місцеву інфраструктуру. Зокрема, зменшився обсяг доступного для проживання (недорогого) житла, враховуючи значне зростання цін на оренду такого житла через відповідне зростання попиту.

Держава, в особі уповноважених центральних та місцевих органів державної влади, повинна піклуватися про своїх громадян. Зокрема, цільове використання субвенції для забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб дозволяє місцевим радам і адміністраціям реалізувати вимоги Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» в частині їх забезпечення житлом.

Однією з основних умов надання субвенції, наразі, є співфінансування заходів щодо доступного житла для тимчасового проживання з місцевого бюджету в розмірі не менше 50 відсотків.

Субвенція надає змогу МТОТ, спільно з органами місцевого самоврядування, забезпечити житлом внутрішньо переміщених осіб з числа громадян, які найбільш гостро цього потребують та сприяє спрощенню доступу до отримання адміністративних послуг для населення, яке проживає в населених пунктах, розташованих на лінії розмежування та тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.

Однак, як засвідчує практика 2018 – початку 2019 років, серед поданих органами місцевого самоврядування пропозицій щодо співфінансування об’єктів і заходів з надання доступного житла за рахунок коштів субвенції, більшість містили пропозиції по співфінансуванню з місцевого бюджету в обсягах від 10 до 30 відсотків, що обумовлено низькою фінансовою спроможністю більшості місцевих бюджетів. Такі пропозиції за результатами їх розгляду не погоджувалися як такі, що не відповідають Порядку та умовам надання субвенції.

Також, під час проведених заходів з інформування про можливість участі органів місцевого самоврядування в заходах, які можуть співфінансуватися за рахунок коштів субвенції, більшістю представників органів місцевого самоврядування висловлено ініціативу участі лише у разі зменшення розміру співфінансування з місцевого бюджету, у зв’язку з браком коштів.

Враховуючи вищезазначене, необхідність вирішення питання забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом для тимчасового проживання, а такожспрощення доступу до отримання адміністративних послуг для населення, яке проживає в населених пунктах, розташованих на лінії розмежування та тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, МТОТ розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України» (далі – проект постанови).

Проект постанови передбачає підвищення спроможності органів місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності відповідних військово-цивільних адміністрацій, в частині забезпечення внутрішньо переміщених осіб житломдля тимчасового проживання та спрощення доступу до отримання адміністративних послуг для населення, яке проживає в населених пунктах, розташованих на лінії розмежування та тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, шляхом зменшення розміру співфінансування відповідних заходів з місцевого бюджету з 50 до 30 відсотків.

Як приклад, відносно вимог щодо нижчого співфінансування з місцевого бюджету, можна навести низку державних програм розвитку регіонів в частині надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2012 р. № 106 затверджені Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, якими умови співфінансування інвестиційних програм (проектів) з місцевих бюджетів визначено у таких розмірах: не менш як 1 відсоток від обсягу такої субвенції – для бюджетів сіл, їх об’єднань, селищ, міст районного значення; не менш як 3 відсотки від обсягу такої субвенції – для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних і районних бюджетів, бюджетів м. Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення; не менш як 5 відсотків від обсягу такої субвенції – для бюджету м. Києва.

Також, співфінансування з місцевих бюджетів на рівні не менше 10 відсотків є одним з основних критеріїв умов відбору інвестиційних програм і проектів інвестиційних програм (проектів), що можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, як одного з прогресивних механізмів державної фінансової підтримки розвитку регіонів.


Письмові пропозиції та зауваження до проектупостанови можна подавати до 13 червня 2019 року на електронну адресу: kovalchukvp@mtot.gov.uaта info@mtot.gov.ua, з подальшим направленням паперового варіанту на поштову адресу: площа Лесі Українки, 1, м. Київ, 01196.

Консультації з питання, що  винесено на обговорення надаються за телефоном: (044) 536 92 52

Відповідальна особа МТОТ – Ковальчук Валентин Петрович.

Завантажити проект постанови тут.

Порівняльна таблиця до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 4 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України» тут.

Пояснювальна записка до проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до пункту 4 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України» тут.

ЗВІТ за результатами публічного громадського обговорення проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідокзбройного конфлікту на сході України» тут.