Епідемія COVID-19 на тимчасово окупованих територіях: Чинники особливої небезпеки

15.04.2020 | 20:34

Мінреінтеграції уважно стежить за ситуацією на тимчасово окупованих районах Донецької і Луганської областей, в  Автономній Республіці Крим і м. Севастополі щодо  поширення епідемії COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

Аналіз наявної інформації свідчить про підвищені ризики для мешканців ТОТ внаслідок політики подвійних стандартів російських окупаційних адміністрацій стосовно місцевого населення.

Чинники підвищеної небезпеки є загалом спільними і для ОРДЛО, і для Криму.

Цивільні мешканці ТОТ вводяться в оману суперечливими інформаційними повідомленням та діями російських окупаційних адміністрацій, не отримують належної медичної допомоги і перебувають у значно гіршому становищі, ніж російські окупаційні контингенти, які до того ж перетворилися на додаткове джерело інфекційної загрози.

Таке ставлення до цивільного населення є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права з боку держави-окупанта, яка ігнорує свої зобов’язання.

«Одним з базових догматів в ідеології «русского мира» є відверте нехтування людським життям. Не бережуть ні своїх громадян, ні чужих. А до тих, кого окупували, прикриваючись наміром від чогось начебто «захистити», ставлення найгірше. Наша держава відрізняється від РФ саме ставленням до людей, це основа нашого підходу до реінтеграції», –  заявив Віце-прем’єр-міністр України  Олексій Резніков.

З огляду на поточну епідеміологічну ситуацію і високий ризик сплеску захворюваності, Мінреінтеграції рекомендує громадянам, які перебувають на ТОТ, найближчим часом:

1) уникати контактів з особами, які впродовж останніх 14 днів повернулися з-за кордону, у першу чергу – з великих міст Російської Федерації, де високий рівень захворюваності;

2) уникати спілкування з представниками російських окупаційних контингентів та участі у масових заходах в контексті підготовки до Дня Перемоги 9 травня;

Відомості щодо захворюваності коронавірусом на ТОТ

Станом на ранок 15 квітня окупаційні адміністрації визнали таку кількість інфікованих коронавірусом:

• у Криму – 34 особи (понад 2,7 тис. у різних режимах медичного нагляду);

• у Севастополі – 8 осіб (понад 1,3 тис. осіб у різних режимах медичного нагляду);

• в ОРДО – 22 особи (близько 9 тис. у різних режимах медичного нагляду);

• в ОРЛО – 16 осіб (близько 4 тис. у різних режимах медичного нагляду).

При цьому наявність летальних випадків на усіх ТОТ заперечується.

Однак, згідно наявних відомостей, вказана статистика не відповідає дійсності, рівень захворюваності вищий. Зокрема, летальні випадки з яскраво вираженою симптоматикою коронавірусу були зафіксовані на території ОРЛО ще у березні, 4 квітня від коронавірусу помер громадянин в Амвросіївській лікарні (територія ОРДО), однак цей факт приховується, уся медична документація вилучена.

Після розголосу у ЗМІ про випадок в Амвросіївці окупаційними адміністраціями в ОРДЛО вживаються додаткові заходи для приховування правди. Лікарів змушують підписувати зобов’язання про нерозголошення інформації, фізично блокують у медичних закладах разом з інфікованими, як це, наприклад, сталося 11 квітня з Рудничною лікарнею в м. Макіївка та у клінічній лікарні №16 у м. Донецьк. В усіх летальних випадках з симптомами коронавірусу зазначаються інші причини смерті.

У зв’язку з цим Мінреінтеграції з метою попередження громадян на тимчасово окупованих територіях звертає увагу на такі чинники особливої небезпеки:

1. Сполучення з Російською Федерацією

За власними повідомленнями керівника російської окупаційної адміністрації в Криму Сергія Аксьонова, станом на 15 квітня з 34 визнаних випадків захворювання коронавірусом 25 є завезеними ззовні.

Найтиповішою ситуацією за словами самих окупаційних ватажків є завезення інфекції з Москви, де станом на ранок 15 квітня зафіксовано понад 14,7 тис. інфікованих, 106 осіб померли. Аксьонов особисто в заявах від третього, шостого, сьомого та 12 квітня акцентував на тому, що вірус до Криму «завозять» інфіковані особи, які прибули з Москви. Це стосується, зокрема, двох нових випадків захворювання в Криму, зафіксованих 15 квітня.

Також Аксьонов ще 20 березня визнав, що міст через Керченську протоку є чинником небезпеки у контексті епідемії, оскільки зафіксовано випадки в’їзду інфікованих осіб, які повернулися з відпочинку за кордоном.

14 квітня керівник російської окупаційної адміністрації в Севастополі Михайло Развозжаєв визнав збільшення кількості інфікованих вдвічі – з 4 до 8 осіб. «Сьогодні у Севастополі у нас ще один підтверджений випадок коронавірусної інфекції. Ситуація типова, чоловік повернувся з Москви і нікого про це не попередив. У підсумку заразив свою літню маму, яка зараз перебуває в інфекційній лікарні… На жаль, цей випадок в черговий раз демонструє недбальство людей і нехлюйське ставлення, насамперед, до своїх родичів, близьких осіб», – зазначив Развозжаєв.

Втім аеропорт «Сімферополь» досі приймає мінімум 5 рейсів з Москви щодня та ще кілька з інших регіонів РФ. Через міст в районі Керчі до Криму щодня прибуває в середньому 1,5 тисячі автомобілів. Багато приїжджих зупиняється у приватних оселях, уникає заходів епідеміологічного контролю і самоізоляції.

Керівники окупаційних адміністрацій в ОРЛО і ОРДО з пропагандистських міркувань заблокували перетин лінії дотику через КПВВ в Донецькій і Луганській областях, мотивуючи бажанням не допустити «завезення коронавірусу» з вільних районів Донбасу. При цьому представники окупаційної адміністрації ОРДО ще 19 березня визнали 2 перші випадки захворювання коронавірусом – обидва в осіб, які повернулися з Москви. 4 квітня публічно визнали завезення коронавірусу з Москви в ОРЛО.

Внаслідок поширення епідемії окупаційні адміністрації заблокували рух між самими окупованими територіями. Через погіршення становища, за наявною інформацією, на одній з нарад керівництва ОРЛО навіть розглядалася можливість використання доменних печей Алчевського металургійного комбінату в якості крематорію. Водночас рух через тимчасово неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону не припинявся!

Зокрема, до останнього часу здійснювалися організовані перевезення осіб до Ростовської області РФ для оформлення російських паспортів. Ці особи були офіційно звільнені від необхідності 14 днів перебувати в обсервації, на відміну від усіх інших категорій осіб, які в’їжджали до ОРДЛО.

У період з 4 по 10 квітня тільки з Луганського автовокзалу №1 спеціальними маршрутами до населених пунктів Новошахтинськ, Червоний Сулін, Гукове та Донецьк (Ростовська область) за паспортами відправлено майже 1500 осіб, для чого було задіяно 35 автобусів. Однак, після того як у осіб, які їздили за паспортами у 4-х різних автобусах, виявили коронавірус, окупаційні адміністрації ОРЛО та ОРДО ввечері 10 квітня синхронно оголосили про припинення цих поїздок, починаючи з 13 квітня.

Таким чином, якщо у березні представники російських окупаційних адміністрацій в Криму, Севастополі і в ОРДЛО намагалися поширювати неправдиву інформацію, що коронавірус начебто «завозять» з України, то зараз вони прямо і публічно вказують на приїжджих з Росії як на чинник небезпеки, адже ситуація стрімко погіршується і приховувати факти вже неможливо.

2. Військові контингенти та підготовка до параду на честь Дня Перемоги 9 травня

У той час, як цивільне населення ТОТ позбавлено належної медичної допомоги, відчуває брак ліків і засобів індивідуального захисту, стосовно військових контингентів окупаційні адміністрації намагаються вживати посилені профілактичні заходи. Проте, саме військові контингенти наразі є чинником епідеміологічної загрози.

На територію ОРДЛО на ротаційній основі протягом березня-початку квітня було залучено 120 фахівців-вірусологів з частин РХБЗ Південного військового округу Російської Федерації.

Підконтрольні Росії військові підрозділи в ОРДЛО, в Криму та Севастополі переводяться на казармений режим, обмежуються контакти з членами родин, вводиться заборона на отримання первинної медичної допомоги у громадських лікарнях. Частині російських військових, які не задіяні у бойових заходах, рішенням керівництва дозволено на період до травня виїхати з ОРДЛО до Російської Федерації. В ОРДО жінок, залучених до підконтрольних Росії військових підрозділів, звільнили від посадових обов’язків та відправили на карантин додому.

Втім, в останні тижні на територію ОРДЛО масово повертаються громадяни, які працювали у Російській Федерації, значною мірою – у Москві. Частина з них «працевлаштовується» до окупаційних військових контингентів, потенційно будучи носіями інфекції.

У контексті 75-ї річниці перемоги на нацизмом у Другій світовій війні влада Росії запланувала проведення військових парадів. Вони наразі не скасовані, до недавнього часу проводилися репетиції, під час яких неможливо дотримуватись вимог щодо соціальної дистанції.

1 квітня на території так званого «Військово-патріотичного парку культури та відпочинку «Патріот», створеного окупаційною адміністрацією на базі зруйнованого російськими військами аеропорту Луганська, під час репетиції параду знепритомнів один з бойовиків так званої «10-ї артилерійської бригади 2-го армійського корпусу», якого з очевидними симптомами коронавірусу було доставлено до лікарні. Невдовзі зараження коронавірусом зафіксовано у бойовика з так званого «6-го окремого мотострілкового полку».

Останній випадок зараження коронавірусом в тимчасово окупованому Севастополі пов'язаний з поверненням з Москви військовослужбовця ЧФ РФ. З 15 квітня окупаційна влада переводить Севастополь у режим закритого міста, до якого можна буде потрапити тільки за перепустками. Але ці обмеження не поширюються на військовослужбовців, які, зокрема, прибувають з Росії.

За наявною інформацією, 5 квітня у м. Донецьку з встановленим діагнозом COVID-19 госпіталізований співробітник ФСБ РФ, який нещодавно прибув з Росії. До військових шпиталів, розташованих у Криму і Севастополі, направляються інфіковані коронавірусом військові з Південного військового округу РФ, що викликає негативну реакцію місцевого населення.

Допомога з боку України

Мінреінтеграції забезпечує всебічну підтримку у процесі підготовки конвоїв на Донбас з гуманітарною допомогою від МКЧХ і ВООЗ.

У рамках першого конвою, який був проведений на територію ОРДЛО 3 квітня, були передані 9,6 тис. гігієнічних комплектів та медикаменти.

Ця допомога була частиною гуманітарного вантажу, загальним обсягом 13,6 тон, який містив кисневі концентратори, набори для інтубацій, засоби індивідуального захисту, дезінфектори, медикаменти, тощо і був розподілений між лікувальними закладами Донецької і Луганської областей та тимчасово окупованими територіями.

Зокрема, на вільній території Донбасу дві лікарні у м. Лисичанськ – Лисичанська міська лікарня та Луганська обласна дитяча клінічна лікарня – отримали медичні вироби, засоби для дезінфекції, набори для перев’язок і гіпсування тощо. Лікарі Маріупольської міської лікарні №2 отримали набори засобів індивідуального захисту та витратних матеріалів, що знадобляться при лікуванні пацієнтів з коронавірусом та іншими інфекційними захворюваннями.

Наразі триває підготовка другого конвою, який очікується найближчим часом. Слід відзначити, що керівництво підконтрольних Росії окупаційних адміністрацій в ОРДЛО у запитах на допомогу, яка поступає з вільної території України, з пропагандистських міркувань уникає акценту на боротьбі з епідемією коронавірусу.

Читати всі новини
Підписатися на новини

Епідемія COVID-19 на тимчасово окупованих територіях: Чинники особливої небезпеки

15.04.2020 | 20:34

Мінреінтеграції уважно стежить за ситуацією на тимчасово окупованих районах Донецької і Луганської областей, в  Автономній Республіці Крим і м. Севастополі щодо  поширення епідемії COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2.

Аналіз наявної інформації свідчить про підвищені ризики для мешканців ТОТ внаслідок політики подвійних стандартів російських окупаційних адміністрацій стосовно місцевого населення.

Чинники підвищеної небезпеки є загалом спільними і для ОРДЛО, і для Криму.

Цивільні мешканці ТОТ вводяться в оману суперечливими інформаційними повідомленням та діями російських окупаційних адміністрацій, не отримують належної медичної допомоги і перебувають у значно гіршому становищі, ніж російські окупаційні контингенти, які до того ж перетворилися на додаткове джерело інфекційної загрози.

Таке ставлення до цивільного населення є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права з боку держави-окупанта, яка ігнорує свої зобов’язання.

«Одним з базових догматів в ідеології «русского мира» є відверте нехтування людським життям. Не бережуть ні своїх громадян, ні чужих. А до тих, кого окупували, прикриваючись наміром від чогось начебто «захистити», ставлення найгірше. Наша держава відрізняється від РФ саме ставленням до людей, це основа нашого підходу до реінтеграції», –  заявив Віце-прем’єр-міністр України  Олексій Резніков.

З огляду на поточну епідеміологічну ситуацію і високий ризик сплеску захворюваності, Мінреінтеграції рекомендує громадянам, які перебувають на ТОТ, найближчим часом:

1) уникати контактів з особами, які впродовж останніх 14 днів повернулися з-за кордону, у першу чергу – з великих міст Російської Федерації, де високий рівень захворюваності;

2) уникати спілкування з представниками російських окупаційних контингентів та участі у масових заходах в контексті підготовки до Дня Перемоги 9 травня;

Відомості щодо захворюваності коронавірусом на ТОТ

Станом на ранок 15 квітня окупаційні адміністрації визнали таку кількість інфікованих коронавірусом:

• у Криму – 34 особи (понад 2,7 тис. у різних режимах медичного нагляду);

• у Севастополі – 8 осіб (понад 1,3 тис. осіб у різних режимах медичного нагляду);

• в ОРДО – 22 особи (близько 9 тис. у різних режимах медичного нагляду);

• в ОРЛО – 16 осіб (близько 4 тис. у різних режимах медичного нагляду).

При цьому наявність летальних випадків на усіх ТОТ заперечується.

Однак, згідно наявних відомостей, вказана статистика не відповідає дійсності, рівень захворюваності вищий. Зокрема, летальні випадки з яскраво вираженою симптоматикою коронавірусу були зафіксовані на території ОРЛО ще у березні, 4 квітня від коронавірусу помер громадянин в Амвросіївській лікарні (територія ОРДО), однак цей факт приховується, уся медична документація вилучена.

Після розголосу у ЗМІ про випадок в Амвросіївці окупаційними адміністраціями в ОРДЛО вживаються додаткові заходи для приховування правди. Лікарів змушують підписувати зобов’язання про нерозголошення інформації, фізично блокують у медичних закладах разом з інфікованими, як це, наприклад, сталося 11 квітня з Рудничною лікарнею в м. Макіївка та у клінічній лікарні №16 у м. Донецьк. В усіх летальних випадках з симптомами коронавірусу зазначаються інші причини смерті.

У зв’язку з цим Мінреінтеграції з метою попередження громадян на тимчасово окупованих територіях звертає увагу на такі чинники особливої небезпеки:

1. Сполучення з Російською Федерацією

За власними повідомленнями керівника російської окупаційної адміністрації в Криму Сергія Аксьонова, станом на 15 квітня з 34 визнаних випадків захворювання коронавірусом 25 є завезеними ззовні.

Найтиповішою ситуацією за словами самих окупаційних ватажків є завезення інфекції з Москви, де станом на ранок 15 квітня зафіксовано понад 14,7 тис. інфікованих, 106 осіб померли. Аксьонов особисто в заявах від третього, шостого, сьомого та 12 квітня акцентував на тому, що вірус до Криму «завозять» інфіковані особи, які прибули з Москви. Це стосується, зокрема, двох нових випадків захворювання в Криму, зафіксованих 15 квітня.

Також Аксьонов ще 20 березня визнав, що міст через Керченську протоку є чинником небезпеки у контексті епідемії, оскільки зафіксовано випадки в’їзду інфікованих осіб, які повернулися з відпочинку за кордоном.

14 квітня керівник російської окупаційної адміністрації в Севастополі Михайло Развозжаєв визнав збільшення кількості інфікованих вдвічі – з 4 до 8 осіб. «Сьогодні у Севастополі у нас ще один підтверджений випадок коронавірусної інфекції. Ситуація типова, чоловік повернувся з Москви і нікого про це не попередив. У підсумку заразив свою літню маму, яка зараз перебуває в інфекційній лікарні… На жаль, цей випадок в черговий раз демонструє недбальство людей і нехлюйське ставлення, насамперед, до своїх родичів, близьких осіб», – зазначив Развозжаєв.

Втім аеропорт «Сімферополь» досі приймає мінімум 5 рейсів з Москви щодня та ще кілька з інших регіонів РФ. Через міст в районі Керчі до Криму щодня прибуває в середньому 1,5 тисячі автомобілів. Багато приїжджих зупиняється у приватних оселях, уникає заходів епідеміологічного контролю і самоізоляції.

Керівники окупаційних адміністрацій в ОРЛО і ОРДО з пропагандистських міркувань заблокували перетин лінії дотику через КПВВ в Донецькій і Луганській областях, мотивуючи бажанням не допустити «завезення коронавірусу» з вільних районів Донбасу. При цьому представники окупаційної адміністрації ОРДО ще 19 березня визнали 2 перші випадки захворювання коронавірусом – обидва в осіб, які повернулися з Москви. 4 квітня публічно визнали завезення коронавірусу з Москви в ОРЛО.

Внаслідок поширення епідемії окупаційні адміністрації заблокували рух між самими окупованими територіями. Через погіршення становища, за наявною інформацією, на одній з нарад керівництва ОРЛО навіть розглядалася можливість використання доменних печей Алчевського металургійного комбінату в якості крематорію. Водночас рух через тимчасово неконтрольовану ділянку українсько-російського кордону не припинявся!

Зокрема, до останнього часу здійснювалися організовані перевезення осіб до Ростовської області РФ для оформлення російських паспортів. Ці особи були офіційно звільнені від необхідності 14 днів перебувати в обсервації, на відміну від усіх інших категорій осіб, які в’їжджали до ОРДЛО.

У період з 4 по 10 квітня тільки з Луганського автовокзалу №1 спеціальними маршрутами до населених пунктів Новошахтинськ, Червоний Сулін, Гукове та Донецьк (Ростовська область) за паспортами відправлено майже 1500 осіб, для чого було задіяно 35 автобусів. Однак, після того як у осіб, які їздили за паспортами у 4-х різних автобусах, виявили коронавірус, окупаційні адміністрації ОРЛО та ОРДО ввечері 10 квітня синхронно оголосили про припинення цих поїздок, починаючи з 13 квітня.

Таким чином, якщо у березні представники російських окупаційних адміністрацій в Криму, Севастополі і в ОРДЛО намагалися поширювати неправдиву інформацію, що коронавірус начебто «завозять» з України, то зараз вони прямо і публічно вказують на приїжджих з Росії як на чинник небезпеки, адже ситуація стрімко погіршується і приховувати факти вже неможливо.

2. Військові контингенти та підготовка до параду на честь Дня Перемоги 9 травня

У той час, як цивільне населення ТОТ позбавлено належної медичної допомоги, відчуває брак ліків і засобів індивідуального захисту, стосовно військових контингентів окупаційні адміністрації намагаються вживати посилені профілактичні заходи. Проте, саме військові контингенти наразі є чинником епідеміологічної загрози.

На територію ОРДЛО на ротаційній основі протягом березня-початку квітня було залучено 120 фахівців-вірусологів з частин РХБЗ Південного військового округу Російської Федерації.

Підконтрольні Росії військові підрозділи в ОРДЛО, в Криму та Севастополі переводяться на казармений режим, обмежуються контакти з членами родин, вводиться заборона на отримання первинної медичної допомоги у громадських лікарнях. Частині російських військових, які не задіяні у бойових заходах, рішенням керівництва дозволено на період до травня виїхати з ОРДЛО до Російської Федерації. В ОРДО жінок, залучених до підконтрольних Росії військових підрозділів, звільнили від посадових обов’язків та відправили на карантин додому.

Втім, в останні тижні на територію ОРДЛО масово повертаються громадяни, які працювали у Російській Федерації, значною мірою – у Москві. Частина з них «працевлаштовується» до окупаційних військових контингентів, потенційно будучи носіями інфекції.

У контексті 75-ї річниці перемоги на нацизмом у Другій світовій війні влада Росії запланувала проведення військових парадів. Вони наразі не скасовані, до недавнього часу проводилися репетиції, під час яких неможливо дотримуватись вимог щодо соціальної дистанції.

1 квітня на території так званого «Військово-патріотичного парку культури та відпочинку «Патріот», створеного окупаційною адміністрацією на базі зруйнованого російськими військами аеропорту Луганська, під час репетиції параду знепритомнів один з бойовиків так званої «10-ї артилерійської бригади 2-го армійського корпусу», якого з очевидними симптомами коронавірусу було доставлено до лікарні. Невдовзі зараження коронавірусом зафіксовано у бойовика з так званого «6-го окремого мотострілкового полку».

Останній випадок зараження коронавірусом в тимчасово окупованому Севастополі пов'язаний з поверненням з Москви військовослужбовця ЧФ РФ. З 15 квітня окупаційна влада переводить Севастополь у режим закритого міста, до якого можна буде потрапити тільки за перепустками. Але ці обмеження не поширюються на військовослужбовців, які, зокрема, прибувають з Росії.

За наявною інформацією, 5 квітня у м. Донецьку з встановленим діагнозом COVID-19 госпіталізований співробітник ФСБ РФ, який нещодавно прибув з Росії. До військових шпиталів, розташованих у Криму і Севастополі, направляються інфіковані коронавірусом військові з Південного військового округу РФ, що викликає негативну реакцію місцевого населення.

Допомога з боку України

Мінреінтеграції забезпечує всебічну підтримку у процесі підготовки конвоїв на Донбас з гуманітарною допомогою від МКЧХ і ВООЗ.

У рамках першого конвою, який був проведений на територію ОРДЛО 3 квітня, були передані 9,6 тис. гігієнічних комплектів та медикаменти.

Ця допомога була частиною гуманітарного вантажу, загальним обсягом 13,6 тон, який містив кисневі концентратори, набори для інтубацій, засоби індивідуального захисту, дезінфектори, медикаменти, тощо і був розподілений між лікувальними закладами Донецької і Луганської областей та тимчасово окупованими територіями.

Зокрема, на вільній території Донбасу дві лікарні у м. Лисичанськ – Лисичанська міська лікарня та Луганська обласна дитяча клінічна лікарня – отримали медичні вироби, засоби для дезінфекції, набори для перев’язок і гіпсування тощо. Лікарі Маріупольської міської лікарні №2 отримали набори засобів індивідуального захисту та витратних матеріалів, що знадобляться при лікуванні пацієнтів з коронавірусом та іншими інфекційними захворюваннями.

Наразі триває підготовка другого конвою, який очікується найближчим часом. Слід відзначити, що керівництво підконтрольних Росії окупаційних адміністрацій в ОРДЛО у запитах на допомогу, яка поступає з вільної території України, з пропагандистських міркувань уникає акценту на боротьбі з епідемією коронавірусу.