13.12.2018: МТОТ повідомляє про проведення громадських публічних обговорень

Обґрунтування необхідності прийняття акта

На виконання статті 97 Бюджетного кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 2017 р. № 769, затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України.

Головним розпорядником коштів є Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (далі - МТОТ).

Постанова дає змогу здійснити підтримку внутрішньо переміщених осіб, шляхом надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, зокрема, на придбання у комунальну власність житла для надання в тимчасове користування внутрішньо переміщеним особам.

Так, у 2017 р. розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 р. № 813-р.

Загальний обсяг Субвенції у 2017 р. становив 17,0 млн. гривень, в т.ч. 16,3 млн. гривень на придбання у комунальну власність житла для надання в тимчасове користування внутрішньо переміщеним особам.

Зокрема, за рахунок коштів субвенції у 2017 р. придбано та розподілено 72 квартири для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, а саме 63 квартири у м. Маріуполь та 9 квартир у м. Покровськ.

З метою ефективного використання коштів Субвенції, МТОТ у співпраці з виконавчими комітетами зазначених місцевих рад, розроблено та затверджено відповідні порядки розподілу та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

Дані порядки впроваджені на основі бальної оцінки, яка передбачає врахування критеріїв вразливості громадян, справедливий розподіл, відсутність впливу корупціогенного фактору та розроблені на основі досвіду Грузії, запозиченого в рамках реалізації проекту «Технічна допомога Уряду України з використанням досвіду Грузії».

За результатами розподілу зазначених квартир, тимчасовим житлом забезпечено 238 внутрішньо переміщених осіб (215 осіб у м. Маріуполь, 23 у м. Покровськ).

Крім того, беручи до уваги, що процес внутрішнього переміщення в інші регіони України є також вкрай відчутним, постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 820, внесено зміни до пункту 3 Порядку та умов, якими розширено сферу застосування субвенції на всі регіони України в частині реалізації права внутрішньо переміщених осіб на тимчасове житло.

Так, МТОТ схвалено висновки щодо погодження пропозиції від органів місцевого самоврядування стосовно заходів, які можуть фінансуватися за рахунок коштів субвенції, розподіл яких, в рамках передбачених видатків у 2018 р. (34,0 млн. гривень), затверджено низкою нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України.

Враховуючи вищевказане, успішний досвід практичного застосування моделі Грузії у 2017-2018 роках та необхідності запровадження єдиного підходу щодо розподілу тимчасового житла, придбаного за рахунок коштів субвенції на державному рівні, МТОТ розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб та Порядку безоплатного надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб».

Також, слід зауважити, що відповідно до пункту 3 завдання 3 Плану заходів з реалізації Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2018 р. № 944-р, МТОТ визначено відповідальним за розроблення та подання Кабінетові Міністрів України проекту нормативно-правового акта щодо затвердження методичних рекомендацій з реалізації механізму розподілу та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб з урахуванням критеріїв їх вразливості.   

Письмові пропозиції та зауваження до проекту Порядку можна подавати до 02 січня 2019 року на електронну адресу: smarzhevska@mtot.gov.ua та info@mtot.gov.ua, з подальшим направленням паперового варіанту на поштову адресу: площа Лесі Українки, 1, м. Київ, 01196.
 
Консультації з питання, що  винесено на обговорення надаються за телефоном: (044) 536 92 57
 
Відповідальна особа МТОТ – Смаржевська Світлана Василівна.

Завантажити проект порядку тут